Alchemist SoC 2 – budżetowe GPU od Intela z 6 GB pamięci GDDR6

 Alchemist SoC 2 – budżetowe GPU od Intela z 6 GB pamięci GDDR6

Na dobre oswoiliśmy się już z myślą, że Intel został producentem kart graficznych. Choć żadna z nich nie została jeszcze oddana dla szerokiego grona, coraz częściej docierają do nas informacje o kolejnych GPU. Tym razem padło na budżetowy układ Alchemist SoC 2, który może być całkiem zachęcającą propozycją dla wielu osób.

Alchemist SoC 2 – tani, solidny wybór

Intel tym modelem celuje przede wszystkim w niższą półkę cenową, gdzie konsumenci wymagają jako-takiej wydajności, a także niskiego poboru mocy. Według niektórych przecieków, w przypadku Alchemist SoC 2 można mówić o wyniku na poziomie 75W. Co więcej, bardzo prawdopodobne jest, że ten układ otrzyma nawet 6 gigabajtów pamięci GDDR6. Mała, energooszczędna jednostka świetnie sprawdzi się w konstrukcjach m-ATX, które nie będą przeznaczone do gry w najwyższych ustawieniach graficznych.

Ceny układów SoC 2 nie są jeszcze znane. Warto mieć jednak w pamięci doniesienia z początku września, gdzie dowiedzieliśmy się nieco właśnie o cenach. Według informacji, Alchemist SoC 2 powinny lawirować w okolicach rekomendowanej ceny na poziomie 100-200 dolarów.

Co jeszcze oferuje Intel?

Niejako w opozycji do Alchemist SoC 2 ma stanąć seria SoC 1, która zaoferuje konstrukcje nastawione na wydajność, plasowane nieco wyżej niż tak zwany mainstream. Topowy układ tej serii zaoferuje nawet 16 gigabajtów pamięci GDDR6 na 256-bitowej magistrali. Jego wydajność ma krążyć w okolicach RTX 3070 oraz Radeona 6700 XT. Widzimy zatem, że Intel nie celuje w totalną górę, a raczej część rynku, która jest nieco bardziej skierowana w kierunku „przeciętnego Kowalskiego”.

Podobnie jak w przypadku słabszej rodziny kart graficznych od Intela, również SoC 1 nie doczekało się jeszcze oficjalnego ogłoszenia cen. Prawdopodobnie jednak producent ustali ceny najmocniejszego z układów na okolice 400 dolarów, a nieco słabsi przedstawiciele, którzy konkurować będą z RTX 3060 zostaną wycenieni na 300-350 dolarów.

Wszystkie dane na pewno poznamy w pierwszych miesiącach 2022 roku, bowiem właśnie wtedy swoją premierę będą miały wszystkie układy Intel ARC.

Grzegorz

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *