DDR5 – powoli czas na zmiany

 DDR5 – powoli czas na zmiany

Pamięć RAM typu DDR4 już na stałe zadomowiła się w naszych komputerach stacjonarnych oraz laptopach. Jest to wszakże najlepszy, szeroko dostępny typ pamięci RAM. Ewolucja, a co za tym idzie następca, zbliża się wielkimi krokami, choć na pełny dostęp do DDR5 przyjdzie nam jeszcze poczekać.

DDR5 już w produkcji

Na początku bieżącego roku chińska firma Jiahe Jinwei jako pierwsza na świecie rozpoczęła masową produkcję pamięci typu DDR5. Nazwa tej firmy na pierwszy rzut oka wielu osobom pewnie nic nie mówi, lecz jest to jeden z największych producentów kości RAM w tamtym regionie.

Wiele znanych marek poszło z duchem czasu i również zapowiedziało swoje nowe kości RAM typu DDR5. Wyróżnić tutaj można między innymi Corsair oraz GeIL. Ta druga ogłosiła, że nowe moduły trafią do sprzedaży w czwartym kwartale tego roku.

Zapotrzebowanie na nowe technologie

Pamięć RAM typu DDR5 nie będzie kompatybilna ze wszystkim, co jest obecnie dostępne na rynku. Jeśli by tak było, to już dawno każdy w swoim komputerze posiadałby taką kość. Procesory nie obsługują obecnie pamięci DDR5, lecz temu stanowi rzeczy chce zaradzić Intel.

Procesor Alder-Lake-S został zapowiedziany w styczniu. Według producenta zadebiutować ma on w drugiej połowie bieżącego roku. Dokładniejszą datę poznaliśmy dzięki użytkownikowi Twittera kryjącemu się pod pseudonimem 9550pro. Wstawił on zdjęcie z prywatnej konferencji Intela, na której widać, że procesor zadebiutuje w trzecim kwartale. W planach są modele o TDP rzędu 125 W, 65 W oraz 35 W.

Inwestycja będzie kosztowna

Wymiana swojej aktualnej kości DDR4 na DDR5 nie będzie możliwa. Jest to związane z różnicą we wcięciu na pamięciach, przez co nie wejdą one nigdy w nieprzeznaczone dla siebie miejsce. Jeśli chcemy dodać swojej jednostce mocy, to powinniśmy liczyć się ze sporymi wydatkami. Pieniądze uszykować będziemy musieli na całkowicie nowy procesor oraz płytę główną. Zapewne wiele osób spotka się z dodatkowymi problemami po drodze. Jedni będą musieli wymienić obudowę, inni zwiększyć moc zasilacza, a niektórzy wszystko naraz.

Dostępność procesorów Alder-Lake-S po premierze będzie zapewne znikoma, a cena będzie bardzo wysoka. W związku z tym takie inwestycje nie są aktualnie dobrym pomysłem. Najlepiej poczekać, aż urządzenia zgodne z DDR5 trafią na sklepowe półki i zaczną wypierać swojego poprzednika. Wtedy też rynek się ustabilizuje, a my będziemy mogli na spokojnie ulepszyć nasz komputer.

DDR4 kontra DDR5. Jak wielka jest różnica?

Zacznijmy od najciekawszej kwestii – wydajności. Przepustowość modułów DDR4 sięga max. 3200 Mbps, czyli dokładnie tyle ile… najmniejsza przepustowość następcy. DDR5 zaoferuje nawet 8400 Mbps! Różnice nastąpią również w pamięci poszczególnej kości. Takie o pojemności 2 GB i 4 GB odejdą w zapomnienie, gdyż nowa generacja pamięci RAM będzie startować od progu 8 GB. Kupić będziemy mogli również wersje posiadające 64 GB, co upodobają sobie głównie wszelkiej maści serwery.

Pamięć DDR5 będzie zużywać również mniej prądu od poprzednika (nawet o 20%). Największą zmianą jest jednak przeprojektowany system korekcji błędów. Funkcja ta była dostępna już w modułach DDR4, lecz na szerszą skalę wejdzie dopiero z jej następcą. O komfort zadba również Decision Feedback Equalization (DFE). Będzie to obwód możliwy do zastosowania w przypadku dużej ilości modułów (np. w serwerach). Pozwoli to wyeliminować szumy przy wysokich częstotliwościach. Zadowoleni powinni zatem zostać pracownicy i właściciele mniejszych biurowców, w którym często słychać głośny szum serwera.

DDR5 zrewolucjonizuje nasze urządzenia i pozwoli im osiągać jeszcze lepsze wyniki i być bardziej wydajnymi. Na implementację nowej generacji pamięci RAM przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać, gdyż startowe ceny urządzeń obsługujących to rozwiązanie, będą bardzo wysokie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *