Biznesy online, które są najwrażliwsze na postęp technologiczny

 Biznesy online, które są najwrażliwsze na postęp technologiczny

Postęp technologiczny to coś nieuniknionego. Najbardziej widoczny na przełomie XX i XXI wieku, nadal jest faktem, choć nieco mniej dostrzeganym. Technologia nie jest już tak odkrywcza jak wtedy, dokładając kolejne kamienie milowe nieco rzadziej. Mimo to, czasem nawet małe zmiany potrafią mocno wpłynąć na daną dziedzinę życia. Istnieją bowiem branże, które są bardziej podatne na rozwój technologiczny od innych – zaliczyć można do nich choćby medycynę, bankowość czy edukację. Postęp znacząco mogą jednak odczuwać także inne biznesy, szczególnie ukierunkowane na sieć Internet.

Media i rozrywka – pierwsza linia testów nowych technologii

Nie trudno zauważyć, że jednymi z pierwszych odbiorców nowych rozwiązań technologicznych są firmy z branży rozrywkowej. To właśnie tutaj często trafiają nowinki, które na szeroką skalę są nie tylko testowane, ale także promowane wśród konsumentów. Codzienne gazety, czasopisma czy magazyny branżowe lata świetności mają już dawno za sobą. Wiadomości ze świata oraz rozrywka dostarczane są teraz w formie elektronicznej, a do każdej z nowości świata IT, właśnie te branże muszą dostosowywać się najszybciej. Dotarcie do odbiorcy jest bowiem celem priorytetowym, a żeby tego dokonać, trzeba nadążać za tym, z czego chce korzystać.

Z tego też powodu, dostawcy mediów oraz rozrywki muszą iść za trendami, analizując nawet najmniejsze zmiany w technologii. Tworzenie aplikacji na smartfony, dostosowanie ramówki kanału telewizyjnego do nowych standardów czy implementacja zaawansowanych efektów specjalnych – bez utrzymania tempa, gracze szybko wypadają!

Analogowe źródła informacji czy rozrywki nie są już tym, co interesuje konsumentów najbardziej, a świetnie przekonała się o tym branża hazardowa. Kasyno automaty, które kiedyś dostępne były jedynie w pubach czy kasynach naziemnych, teraz podbijają świat Internetu. Hazard jest zatem przykładem na to, jak sukces branży mógł przenieść się do domeny cyfrowej dzięki postępowi technologicznemu.

Edukacja – chcąc kształcić świadomych obywateli, trzeba za nimi nadążać

Edukacja XXI wieku nie musi kończyć się na szkolnym budynku, salach wykładowych i niewygodnych ławkach. Dostęp nauczycieli do nowych technologii sprawił, że kształcenie młodych obywateli staje się niewiarygodnie łatwe, a także przyjemne dla obu stron. Narzędzia edukacyjne oparte o sieć Internet pozwalają na prowadzenie e-learningów wysokiej jakości, czyniąc naukę bardziej dostępną i wydajną. Nie tyczy się to jedynie edukacji „regularnej”, takiej jak szkoła podstawowa, średnia czy wyższa, ale również wszelkiej maści kursów, studium czy szkół branżowych.

Warto jednak w tym momencie zaznaczyć, że edukacja i postęp technologiczny nie zawsze idą w parze. Choć zdaje się oczywistym fakt, że szkoła powinna nadążać za trendami tak, by móc wpasować się w mindset uczniów, nie zawsze tak się dzieje. Branża edukacyjna online stara się jednak nadrabiać lukę zajęć stacjonarnych, wykorzystując do nauki wszystkie dane przez rozwój technologiczny narzędzia, takie jak smartfony, rozszerzoną rzeczywistość czy specjalistyczne aplikacje. Listy przebojów podbijają bowiem takie programy jak Duolingo, służące do samodzielnej nauki języków obcych od poziomu A1 do w pełni komunikatywnego porozumiewania się. Warto także zwrócić uwagę na to, że cała branża edtech w najbliższych latach osiągnie wartość 2 miliardów dolarów.

Finanse i bankowość – rozwój szczególnie widoczny w Polsce

Mając nieco pojęcia o tym, jak wygląda branża fintech w innych krajach, nie trudno zauważyć, że w Polsce stoi ona na naprawdę wysokim poziomie. Szeroka oferta banków ma w zanadrzu nie tylko promocje czy bonusy, ale przede wszystkim rozbudowane i responsywne aplikacje, wysokiej jakości zabezpieczenia i technologie, takie jak BLIK czy Elixir.

Branża fintech szczególnie może odczuwać zmiany technologiczne, bowiem konsumenci szybko potrafią zmienić swoje nawyki i przyzwyczajenia. Jeszcze do niedawna korzystanie ze smartfona jako dokumentu tożsamości czy karty płatniczej było nie do pomyślenia – teraz to codzienność.

Większość usług bankowych da się aktualnie załatwić poprzez sieć lub aplikację, a jak wskazują badania, 40% Amerykanów nie odwiedziło żadnej stacjonarnej instytucji finansowej w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Aktualnym trendem w branży oraz czymś, co może frapować operatorów bankowych są oczywiście kryptowaluty. Wytwór nowych technologii nie jest jeszcze do końca uwarunkowany prawnie, przez co część banków nie wie, co ma począć w ich sprawie. Kolejne lata rozwoju technologicznego na pewno przyniosą rozwiązanie tej kwestii, otwierając przy tym nowe drogi rozwoju.

Opieka zdrowotna – technologia na ratunek

W ostatnich latach jakość usług zdrowotnych wzrosła. Czynnikami, które na to wpływają są przede wszystkim dostępność specjalistów, ceny usług czy lekarstw. Swój udział miał w tym oczywiście rozwój technologii, z którego branża medyczna korzysta pełnymi garściami. Szacuje się, że organizacje ze świata biotechnologii, farmacji i opieki zdrowotnej odnotowały 36-procentowy wzrost mediany liczby programów wykorzystywanych w latach 2016-2017. Pomagały one nie tylko w tak trywialnych sprawach jak porządkowanie danych pacjentów czy harmonogramy specjalistów, ale także przyczyniły się do rozwoju branży farmakologicznej – tworzenie leków stało się szybsze oraz tańsze.

Opieka zdrowotna stara się korzystać jak może z udogodnień technologii, co doskonale mogą zauważyć pacjenci. Rejestracja do danego specjalisty nie jest już katorgą, a jedynie koniecznością wykonania kilku kliknięć na ekranie smartfona czy komputera – bez długich kolejek czy rozmów telefonicznych. W ostatnich miesiącach wprowadzone zostały również recepty elektroniczne, które mocno wpływają na wygodę oraz szybkość obsługi w aptekach.

Produkcja i automotive – czy maszyny mogą zastąpić człowieka?

Aktualnie na halach produkcyjnych pracują miliony zautomatyzowanych maszyn. Wykonując ciężką, monotonną pracę niemal bez przerwy, przyczyniają się do zwiększenia wydajności przedsiębiorstwa w znacznym stopniu. Wykorzystanie nowości technologicznych w branży produkcji sprawiło, że część z pracowników mogła przenieść się na wyższe stanowiska, odpoczywając nieco od ciężkiej pracy fizycznej. Niektórzy narzekają jednak, że jeśli najniższe szczeble pracownicze osadzone zostaną w całości przez zautomatyzowane maszyny, zabraknie pracy dla najmniej wykwalifikowanych.

Branża automotive opiera swoje działania nie tylko na zaawansowanej i zautomatyzowanej produkcji, ale również na innych aspektach. Rozwój technologiczny przyczynił się do znacznego ograniczenia emisji spalin oraz sprawił, że samochody mogą być jeszcze wydajniejsze, dzięki zastosowaniu nowych technologii. Każda nowinka ze świata IT prędko trafia do topowych koncernów samochodowych, które w czasem ekstremalnych warunkach testują je i doprowadzają do perfekcji. Na tapet można wziąć choćby programy do projektowania, wcześniej wymienione maszyny produkcyjne czy, w końcowej fazie produkcji, zaawansowane efekty specjalne do tworzenia reklam, uderzających wprost w daną grupę docelową marki.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *