Mikroprocesor Intel 4004 – zapoczątkował rewolucję cyfrową

 Mikroprocesor Intel 4004 – zapoczątkował rewolucję cyfrową

Firma Intel znana jest każdemu, kto choć trochę interesuje się technologią. Największy na świecie producent układów scalonych jest na rynku od przeszło 50 lat i niemal od samego początku wyznacza trendy. Jednym z przełomowych elementów, które wyprodukował Intel był układ 4004 – pierwszy mikroprocesor w historii. Dzięki niemu cyfrowa rewolucja rozpoczęła się i bardzo szybko nabrała tempa.

Intel – lider na rynku informatycznym

Trudno wskazać producenta podzespołów popularniejszego niż Intel. Co prawda ich produkty nie zawsze były wybierane przez każdego, a w ostatnich latach procesory projektowane w Kalifornii wręcz odeszły na drugi plan względem AMD, jednak trudno odmówić Intelowi zakorzenienia w głowach konsumentów. Przedsiębiorstwo założone zostało 18 lipca 1968 roku przez Gordona E. Moore’a i Roberta Noyce’a. Niedługo potem dołączył do nich Andre Grove – późniejszy prezes przedsiębiorstwa.

Aktualnie Intel zajmuje się wytwarzaniem mikroprocesorów, płyt głównych, chipsetów, zintegrowanych układów graficznych, pamięci flash, mikrokontrolerów oraz kilku innych podzespołów. Na początku działalności firmy, produkowała ona głównie pamięci RAM. Potem jednak działalność przedsiębiorstwa rozszerzyła się i na światło dzienne wyjrzał rewolucyjny układ scalony. i4004 był pierwszym na rynku mikroprocesorem (pomijając wojskowe F14 CADC), który wykorzystywano przez długie lata na różne sposoby.

Intel 4004 – pierwszy mikroprocesor do zastosowań cywilnych

Układ zaprojektowany został przez Teda Hoffa oraz Federico Faggina na początku lat 70. XX wieku. Początkowo służyć miało jako mózg kalkulatorów biurowych, jednak w czasie tworzenia procesora, Ted Hoff zdecydował, że zaimplementuje w podzespole funkcję programowania. Kampania marketingowa, promująca i4004 rozpoczęła się w czasopiśmie Electronic News. To właśnie tam w formie reklamy zaprezentowany został przełomowy układ Intela.

Intel 4004 był 4-bitowym procesorem o taktowaniu 740 kHz. W sklepach można było nabyć go za 60 dolarów, co jak na lata 70. XX wieku było całkiem pokaźną sumą. Producent nie zdecydował się jednak na obniżenie ceny, pomimo sporej marży – wyprodukowanie jednego układu pochłaniało nie więcej jak 5 dolarów.

Mikroprocesor produkowany był w technologii Silicon Gate na dwucalowych waflach krzemowych. W środku znajdowało się natomiast 2300 tranzystorów o długości bramki 10 μm. Dla porównania, procesor Intel Core z generacji Sandy Bridge posiadał 2,2 miliarda tranzystorów.

Po raz pierwszy „mózg” od Intela zastosowany został w kalkulatorze Busicom 141-PF, bowiem do takich celów pierwotnie został stworzony.

Kolejne lata, kolejne znaczące współprace

Biznesowe więzi z Busicom wyszły Intelowi na dobre. Stworzenie układu 4004 wzniosło ich pracę na wyższy poziom, a otworzenie gałęzi zajmującej się produkcją mikroprocesorów otworzyło zupełnie nowe drogi. Kolejnym dużym sukcesem w historii marki było stworzenie procesora 8086. Zawierający 20 tysięcy tranzystorów 16-bitowy układ wykorzystany został przy tworzeniu IBM PC – jednego z bardziej znanych urządzeń XX wieku.

Aktualnie Intel Corporation to jeden z największych graczy w branży informatycznej. Zarabiające miliardy przedsiębiorstwo do dziś produkuje popularne procesory, choć trzeba przyznać, że w ostatnich latach ich popularność nieco przygasa na rzecz produktów AMD. Mimo to, dział marketingu prężnie działający od lat sprawia, że produkty projektowane w Kalifornii nadal wybierają tysięce użytkowników rocznie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *