Windows XP – system, bez którego użytkownicy nie wyobrażali sobie życia

 Windows XP – system, bez którego użytkownicy nie wyobrażali sobie życia

Premiera systemu Windows XP to wydarzenie, które naprawdę mocno zapisało się na kartach historii elektroniki, choć początkowo nic na to nie wskazywało. 25 października 2001 roku to ważna data dla giganta z Redmond oraz całej branży wirtualnego świata. Powiększenie rodziny NT okazało się do tego stopnia trafione, że przez długie lata Microsoft był niejako w pułapce własnego sukcesu. Co jeszcze warto wiedzieć o XP, od którego premiery minęło już 20 lat?

Umiejscowienie XP w rodzinie Windows

Windows XP, którego nazwa kodowa to Whistler, godnie reprezentuje rodzinę Windows NT firmy Microsoft. W jej skład przed premierą najpopularniejszego systemu operacyjnego wchodziły takie odsłony jak 3.1, 3.5, 3.51, 4.0 oraz 2000. Jak łatwo zauważyć, software z 2001 roku był jednym z niewielu, do którego nazewnictwa użyto liter. Sama nazwa XP pochodzi natomiast od angielskiego słowa eXPerience, co przetłumaczyć można jako „doświadczenie” lub „doznanie”. Wraz z premierą systemu operacyjnego, w szeregi Microsoftu wstąpił także program Windows Media Player, służący, jak sama nazwa wskazuje, do obsługi multimediów.

Oficjalny koniec wsparcia technicznego systemu nastąpił dokładnie 8 kwietnia 2014 roku, a więc naprawdę długi czas od premiery. Wersję POSReady 2009 można jeszcze było w pełni bezpiecznie użytkować do 9 kwietnia 2019 roku.

Microsoft po kilku latach od premiery został jednak postawiony w bardzo trudnej sytuacji. Sukces korporacji odwrócił się niejako przeciwko niej, bowiem popularność Windowsa XP była tak duża, że użytkownicy nie chcieli w ogóle zainteresować się Vistą! Sprzedaż sprzętu z nowym systemem operacyjnym była tak mała, że gigant z Redmond musiał sprzedawać preinstalowanego Windowsa XP do 2008 roku, a więc niemal do premiery Windowsa 7.

Ogromna popularność systemu nie słabła przez długie lata

Jak wspomniano wcześniej, Windows XP królował naprawdę długo, a jego popularności nie przyćmiła nawet nowa odsłona systemu. Taki stan rzeczy na pewno zaskoczył samych twórców, jednak nie ma się co dziwić – XP był naprawdę dobry i dopracowany jak na okres, w którym królował. Nawet interfejs, który ma już 20 lat, nadal wygląda w miarę świeżo i w zasadzie nie trzeba mu wielu poprawek, by wzbić się ponad wiele innych systemów.

Niektóre z branż posługując się Windowsem XP jakby zapomniały o fakcie, że jego wsparcie kiedyś się skończy. Po 13 latach od premiery, producent przestał wydawać kolejne aktualizacje, a to oznaczało tylko jedno – mus przeniesienia całego oprogramowania na zupełnie nową edycję systemu. Co ciekawe, na kilka miesięcy przed zakończeniem żywota XP, 95% bankomatów nadal korzystało z tego software’u. Jeszcze bardziej interesującym może być fakt, że w dniu zakończenia wsparcia (8 kwietnia 2014 roku), Windows wydany 13 lat wcześniej nadal pracował na ponad 1,7 miliona urządzeń służących do wypłacania gotówki. Niezbyt bezpieczne, prawda?

Co po Windows XP?

System wydany w 2001 roku na długie lata przyćmił kolejne edycje, wydawane przez producenta z Redmond. Niemal bez echa przeszła premiera Windows Vista i tak naprawdę dopiero odsłona okraszona siódemką cieszyła się uznaniem wśród użytkowników. Po latach i kolejnych edycjach doszliśmy do momentu, w którym to Windows 10 wiedzie prym i zainstalowany jest na dużym odsetku urządzeń. Sam Microsoft mówi także o tym, że nie planuje już wydawać kolejnych wersji, a pozostać przy „dziesiątce” i traktować ją jako system w formie usługi.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *