Sieć Wi-Fi dostępna niemal wszędzie – jaka jest jej historia?

 Sieć Wi-Fi dostępna niemal wszędzie – jaka jest jej historia?

Wi-Fi jest to nic innego, jak zestaw standardów, służący do budowy sieci bezprzewodowych. Za ich pomocą udostępniany jest sygnał, potrzebny do połączenia się z Internetem. Aktualnie najczęściej stosowany jest standard 802.11ac, który zapewnia przesył danych na poziomie 1 Gb/s przy częstotliwości 5Ghz. Wszystko jednak rozpoczynało się od ułamków tych liczb.

Skrót historii standardu Wi-Fi

Wszystko zaczęło się w roku 1971, kiedy to na Uniwersytecie Hawajskim powstał system sieciowy ALOHAnet. Na jego podstawie postanowiono dalej rozwijać komunikację bezprzewodową, co w ostateczności przerodziło się w narodziny Wi-Fi. 1977 rok to unormowanie standardu i wprowadzenie znanego niemal każdemu ciągu liczb 802.11. W pierwszej wersji bezprzewodowego połączenia możliwe było uzyskanie przepustowości na poziomie do 2 MB/s.

Dwa lata po tych wydarzeniach największe firmy technologiczne postanawiają utworzyć stowarzyszenie WECA (Wireless Ethernet Compatibility Alliance), które w 2002 roku zmieniło nazwę na Wi-Fi Alliance. Od lat stoi ono na straży kompatybilności wszystkich urządzeń i dba o promocję standardu. W 1999 roku to także uznawany przez wielu początek rewolucji sieci bezprzewodowych – wdrożenie pierwszego standardu połączenia pod nazwą Wi-Fi dało ogromne możliwości, wykorzystywane do dziś. Po kilku miesiącach promowane przez WECA rozwiązanie zaczęło być stosowane w komercyjnych urządzeniach, takich jak laptopy.

2009 rok stał pod znakiem wdrożenia standardu 802.11n. Zastosowanie technologii MIMO pozwoliło zwiększyć przepustowość łącza, co przełożyło się na pomnożenie ilości strumieni danych oraz liczby anten. Od tego momentu standard Wi-Fi umożliwiał transmisję na poziomie 450 Mb/s. Cztery lata po tych wydarzeniach jeszcze bardziej udoskonalono technologię, która pozwalała już osiągnąć transfer 1 GB/s. 802.11ac to standard, który aktualnie stosowany jest w większości urządzeń.

Od 2019 roku pracuje się nad Wi-Fi 6, mające osiągać przepustowość łącza na poziomie 5 GB/s. Technologia opiera się na takich samych podstawach, co sieć 5G. Nowy standard ma zużywać mniej energii z podłączonych urządzeń i ustabilizować codzienne działanie.

Wi-Fi – ciekawostki 

2004 i 2005 rok to dla standardu Wi-Fi ważne daty. Pierwsza z nich oznacza pierwsze wyniesienie bezprzewodowej sieci ponad ziemię, druga natomiast, oficjalne ugoszczenie słowa w słownikach.

Kilkadziesiąt lat po pierwszych badaniach nad siecią bezprzewodową okazuje się, że dla wielu Wi-Fi to nieodłączna część życia. Jak wskazują badania, niemal 1/5 respondentów umieszcza dostęp do internetu na pierwszym miejscu w kategorii rzeczy, bez których nie potrafią funkcjonować. Wyżej znalazło się tylko jedzenie, a z przegraną pogodzić się muszą choćby telewizja czy alkohol.

Z roku na rok wzrasta także wartość ekonomiczna technologii W-Fi. W 2018 roku szacowana była na 2 biliony dolarów. Ten sam rok obfitował także w inny jubileusz – 13 miliardów urządzeń korzystających ze standardu sieci bezprzewodowej, to niemal dwa urządzenia przypadające na jednego człowieka na Ziemi.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *