Najpopularniejszy pakiet biurowy – Microsoft Office – bez niego praca byłaby trudna

 Najpopularniejszy pakiet biurowy – Microsoft Office – bez niego praca byłaby trudna

Nie ma chyba osoby, która choć przez chwilę nie miałaby okazji obcować z jednym z programów pakietu Office. Narzędzia do pracy biurowej od Microsoftu to program niemal tak popularny, jak portal Facebook. Jego obsługi uczą się zarówno dzieci w szkołach podstawowych, jak i osoby starsze podczas różnego rodzaju kursów aktywizacyjnych. Wiele gigantowi z Redmond można zarzucić, jednak Microsoft Office to naprawdę udany produkt.

Historia najpopularniejszego pakietu biurowego

Pierwsza wersja Office’a została wprowadzona na rynek 19 listopada 1990 roku, kiedy to MS Office 1.0 został preinstalowany na urządzeniach z systemem Windows 2.0. Wcześniej jednak programy do zastosowania biurowego można było spotkać osobno, już w świecie MS-DOS. Podstawowym urządzeniem, dzięki któremu można było obsługiwać program Microsoft Word była klawiatura. Na myszkę mogli sobie pozwolić jedynie najbogatsi. Jak nietrudno sobie wyobrazić, nawigowanie po programie samymi klawiszami nie należało do prostych zadań. Przy odrobinie wprawy i wiedzy dało się na szczęście opanować techniki odpowiedniego użytkowania programu.

Pierwsze wersje programu (od wersji 1.0 do 7.5) wyglądały jak typowy software z lat 90. XX wieku – kwadratowy interfejs w niewyróżniających się barwach. Od początku jednak Microsoft trzymał się zasady rozmieszczenia wszystkich elementów i od lat jedno się nie zmieniło – pasek narzędzi nadal pozostaje na górze, choć diametralnie zmienił się cały „wystrój” programu.

Prawdziwa nowożytność dla pakietu od Microsoftu zaczyna się wraz z Windowsem XP. Warto zaznaczyć, że jeszcze do niedawna w wielu polskich firmach używano tego systemu! Niemal wieczne oprogramowanie sprawdziło się zatem przez długie lata. W Office XP interfejs użytkownika i funkcje stały już na naprawdę zadowalającym poziomie. Swoją rolę odegrała na pewno duża popularyzacja urządzeń wskazujących, takich jak myszki.

Office 2003 – najczęściej używana wersja MS Office. Tak, to właśnie w 2003 roku wydany został program biurowy najchętniej wybierany przez użytkowników. Nie stało się to jednak zupełnym przypadkiem – nowa wersja oferowała przede wszystkim największą jak dotąd funkcjonalność oraz opcje bezpieczeństwa. Interfejs przeszedł gruntowny lifting i przestał odstraszać początkujących adeptów sztuki tworzenia cyfrowych dokumentów.

Kolejne wersje (2007, 2010, 2013) przechodziły kolejne zmiany nie tylko w funkcjonalności, ale również w wyglądzie. Projektanci aplikacji starali się iść z duchem czasu i zaoferować użytkownikom przyjazny program, potrafiący w kilka chwil nadać dokumentom profesjonalnego wyglądu. Wersje 2010 oraz 2013 postawiły także spory krok w działaniach multiplatformowych. Od tego momentu możliwe było korzystanie z tych samych aplikacji na komputerach, smartfonach lub w przeglądarkach internetowych.

Pakiet Office w 2021 roku

Mocne wejście w multiplatformowość pakietu Office sprawiła, że już od kilku lat dostępna jest wersja abonamentowa całej usługi. Office 365 oparty na chmurze i comiesięcznych opłatach spotkał się z wieloma kontrowersjami, jednak nadal jest to najpopularniejszy wybór użytkowników indywidualnych, korporacji czy szkół. Rozrosła się także baza funkcji całego pakietu. Ściśle zintegrowany z dokumentami może być interfejs pocztowy czy system notatek OneNote.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *