Apple 2 – protoplasta mikrokomputerów

 Apple 2 – protoplasta mikrokomputerów

Aktualnie ciężko powiedzieć, by rozwój elektroniki użytkowej pędził jak szalony. Z roku na rok technologie są udoskonalane, jednak brakuje tutaj kamieni milowych tak częstych, jak miało to miejsce w XX wieku. Dokładnie 44 lata temu do sprzedaży trafił Apple II i był to komputer, który całkiem dobrze przypomina teraźniejsze konstrukcje, przede wszystkim w aspekcie wizualnym.

Historia Apple II

Apple II to jeden z pierwszych na świecie masowo produkowanych mikrokomputerów. Przy projektowaniu i wdrażaniu do sprzedaży duży udział mieli przede wszystkim Steve Wozniak (główny projektant), Steve Jobs (nadzorca rozwoju obudowy), a także Rod Holt, który odpowiedzialny był za opracowanie zasilacza impulsowego. Komputer Apple II ujrzał światło dzienne na targach komputerowych West Coast w 1977 roku. Pierwotnie miał on służyć amerykańskim gospodarstwom domowym, a nie biznesmenom czy hobbystom.

Produkt Apple’a sprzedawany był od 1977 roku, a rynek zawładnął przede wszystkim funkcją wyświetlania kolorowej grafiki. W latach 70. XX wieku była to prawdziwa innowacja! Po kilku latach niezłej sprzedaży, Apple II musiał rozpocząć pojedynek o konsumenta z produktami IBM, Commodore oraz Atari. Dwa ostatnie były jednak skierowane głównie dla graczy, a produkt korporacji z Cupertino celował głównie w zastosowanie biurowo-domowe. Dla firm wykorzystujących Apple II w celach służbowych ważna była przede wszystkim otwarta architektura, za sprawą której w łatwy sposób można było rozszerzyć funkcjonalność komputera.

Zgłębiając historię oraz odmiany Apple II trudno przeoczyć mnogość odmian, którymi raczył konsumentów producent – było ich aż 9. Często były to zupełnie odmienne konstrukcje. Warto zaznaczyć istnienie odmiany Plus z 48kB RAMU i nowym firmwarem, IIe z kolejnym poszerzeniem pamięci do 64kB, IIc Plus z nowym, szybszym procesorem i stacją dyskietek, a także limitowaną edycję Apple IIGS WOZ Limited Edition z podpisem samego Steve’a Wozniaka.

Specyfikacja Apple II

Początkowo Apple II sprzedawany był z procesorem MOS Technology 6502. Dokładnie tym samym, który kilka lat później wykorzystywany był w Commodore 64. Oprócz niego, na płycie głównej musiała znaleźć się pamięć operacyjna – w najtańszej wersji było jej 4kB, najdroższa wyróżniała się natomiast 64 kB pojemności.

By nieco ożywić sferę audiowizualną, Apple zastosowało dedykowany układ syntezy dźwięku oraz rozwiązanie, wykorzystujące standard telewizyjny NTSC. Poprzez dodanie sygnału 3,58Mhz do obrazu, Apple II mogło szczycić się wyświetlaniem kolorów.

By sprawnie poruszać się po wszystkich opcjach, jakie dawał komputer Apple II, preinstalowany był system WOZ Integer BASIC. W późniejszych wersjach urządzenia zastosowano jednak Applesoft BASIC, który dawał nieco większe możliwości.

Apple II w swoich czasach

Produkty Apple od początku istnienia firmy wyróżniały się ceną na tle konkurencji. Komputer Apple II oferował co prawda kolorowy wyświetlacz, procesor 6502, wykorzystywany przez długie lata oraz niezłą ilość pamięci RAM, jednak nadal był to produkt drogi. Najtańsza z wersji wyceniona została na 1300 dolarów, co w dniu premiery oznaczało wydatek, na który mogli sobie pozwolić jedynie bogatsi w społeczeństwie amerykańskim.

Tym, co niekoniecznie przemawiało za kupnem produktu od Apple, był system operacyjny. Brak interfejsu graficznego i trudny w obsłudze BASIC sprawiały, że sprawne posługiwanie się komputerem przez początkujących było wręcz niemożliwe. Problem ten jednak szybko dostrzegli włodarze korporacji i po latach testów do użytku oddany został Macintosh – komputer na miarę XXI wieku.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *