Niemiecki start-up Isar Aerospace pozyskał fundusze na wyniesienie w kosmos satelity

 Niemiecki start-up Isar Aerospace pozyskał fundusze na wyniesienie w kosmos satelity

Niemiecki start-up Isar Aerospace Technologies z siedzibą w Monachium coraz bliżej zdobycia kosmosu. 7 września 2020 roku Isar Aerospace rozpoczęło produkcję swojej rakiety nośnej Spectrum. Powinna ona być gotowa pod koniec przyszłego roku.

Rakiety Spectrum mają być stosowane do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną satelitów o masie nie większej niż jedna tona. Rakieta będzie napędzana silnikami wytworzonymi w technologii druku 3D.

Isar przyjmuje zupełnie inne podejście, budując nowy rodzaj rakiety, która będzie wykorzystywać tańsze paliwo. To także inne podejście do projektowania, aby jeszcze bardziej obniżyć koszty produkcji.

W hali produkcyjnej Isar znajdują się trzy duże drukarki 3D, które będą tworzyć rakiety Spectrum. Każda z nich będzie miała 27 metrów długości i będzie zdolna do przeniesienia ładunków na orbitę w mniej niż 8 sekund.

Na początku grudnia bieżącego roku niemieckiej firmie udało się pozyskać fundusze w wysokości ponad 90 milionów dolarów. Planuje przeznaczyć je na kontynuację prac nad budową rakiety Spectrum. Na rosnącym rynku małych satelitów firma widzi największy potencjał dla swojego rozwoju.

Będzie to pierwsza rakieta kosmiczna, która będzie wynosić na orbitę satelity, obok rakiet Ariane.

Kim są inwestorzy Isar Aerospace?

Przedsiębiorstwo Isar Aerospace, powstałe w oparciu o projekt Uniwersytetu Technicznego w Monachium, zostało założone przez Daniela Metzlera, Josefa Fleischmanna i Markusa Brandla. Obecnie firma ma znamienitych inwestorów: fundusz Unternehmertum, koncern lotniczo-kosmiczny Airbus i fundusz venture capital Earlybird.

W grudniu 2020 roku w ramach rundy inwestycyjnej Iron Aerospace pozyskała fundusze od Lakestar, Earlybird i Vsquared Ventures; dodatkowe fundusze od istniejących inwestorów, takich jak Airbus Ventures, byłego wiceprezesa SpaceX – Bulenta Altana, Apeiron i UVC; a także nowych inwestorów, takich jak HV Capital, Ann-Kristin i Paul Achleitner.

„Jesteśmy dumni, że możemy towarzyszyć Isar Aerospace w realizacji jego planów, dotyczących rozbudowy przemysłu kosmicznego” – powiedział Hendrik Brandis, współzałożyciel Earlybird.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *