Nie będzie blokady Tik Toka w Stanach Zjednoczonych?

 Nie będzie blokady Tik Toka w Stanach Zjednoczonych?

Tik Tok to jedna z najpopularniejszych chińskich aplikacji na świecie. Od września 2016 roku jest własnością Beijing ByteDance Technology Co Ltd. Aplikacja jest dostępna w wielu wersjach językowych. Korzysta z niej już ponad 2 miliardy użytkowników. Tik Tok to wesołe filmiki, śpiewy, tańce i zabawa.

6 sierpnia Donald Trump wydał rozporządzenie „O zwalczaniu zagrożenia TikTok”, mające na celu blokadę chińskiej aplikacji. Z dniem 20 września miała znikną

z AppStore i Google Play. Departament Handlu Stanów Zjednoczonych nałożył ograniczenia na aplikację TikTok, bo według przypuszczeń Donalda Trumpa chiński rząd poprzez aplikację szpieguje obywateli Stanów Zjednoczonych. Równolegle do ograniczeń Biały Dom dał właścicielom TikToka czas do 12 listopada na sprzedaż pakietu udziałów w aplikacji firmom Oracle i Walmart. Amerykański Komitet Inwestycji Międzynarodowych odroczył wprowadzenie zakazu na korzystanie z TikTok do 4 grudnia.

Czy Tik Tok ma przyszłość w Stanach Zjednoczonych?

Korporacja ByteDance zwróciła się do sądu o zbadanie legalności zablokowania aplikacji przez administrację USA. Dnia 27 września bieżącego roku sędzia federalny Carl Nichols z United States District Court for the District of Columbia wydał decyzję blokującą zakaz pobierania TikToka przez nowych użytkowników ze sklepów mobilnych Apple i Google. Stało się to kilka godzin przed wprowadzeniem zakazu. Jednak sędzia odmówił zablokowania innych ograniczeń, które miały wejść w życie 4 grudnia.

8 grudnia ten sam sędzia orzekł, że nałożenie przez Departament Handlu Stanów Zjednoczonych ograniczeń na aplikację TikTok jest niezgodne z prawem. Wydał wstępny nakaz blokujący postanowienie administracji prezydenta Donalda Trumpa. Stwierdził, że narusza ona wolność słowa oraz przekracza swoje uprawnienia i działa na szkodę aplikacji TikTok.

To już drugi amerykański sędzia, którego wyrok podważył zakaz Departamentu Handlu USA. Wcześniej, 30 października podobny wyrok wydał sędzia Wendy Beetlestone w Pensylwanii, blokując ograniczenia, które miały wejść w życie 4 grudnia.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *